10. 10. 2025 měli žáci tříd E3.B oboru „Obchodní akademie“ a E3.C oboru „Informační technologie“ možnost navštívit firmu Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou a zpracováním biočajů, koření a dalších bylinných bioproduktů.
Kromě výroby nabízí v rámci svého návštěvnického centra „Bylinkového ráje“ zážitkové exkurze, prohlídky bylinkových zahrad, kavárnu a prodejnu s vlastními produkty. Firma je také průkopníkem v oblasti ekologického zemědělství a udržitelného podnikání.
Program žáků začal teoretickou částí již ve škole, kdy se díky výukovým materiálům přímo z firmy Sonnentor žáci seznámili se základními myšlenkami a pravidly ekologicky udržitelného zemědělství produkujícího produkty v bio kvalitě. Na ni poté navázala praktická část přímo v sídle firmy v Čejkovicích, kde si žáci prohlédli výrobní provozy firmy a seznámili se s tím, jaká konkrétní ekologická opatření firma využila při stavbě budovy a dále využívá při provozu, jako jsou ekologické energetické zdroje v podobě geotermálních vrtů, solárních panelů, vytápění na pelety vyráběné ze zbytků bylin či využívání systému šedé recyklované vody v budově a další. Exkurze byla uzavřena přednáškou o udržitelném podnikání, ekologickém provozu a společenské odpovědnosti firmy, která se chová odpovědně nejen k přírodě, ale i ke svým zaměstnancům, odpovědně si vybírá a prověřuje své dodavatele a snaží se budovat komunitu lidí, kterým není lhostejné, jakým způsobem podnikají.
Jako vyučující jsme rádi, že můžeme studentům ukázat, že lze podnikat společensky odpovědně a dosahovat vysokých zisků, když firma dokáže skloubit správné ekonomické uvažování a společensky odpovědné chování.
Ing. Věra Freyová






















