Průduchy = stomata jsou struktury vyskytující se především na listech většiny vyšších rostlin.
Slouží ke kontrolované výměně plynů (především CO2 a O2) mezi rostlinou a okolím a také k odevzdávání vody do ovzduší. Botanicky nazváno stomatární transpirace. Průduchy se tak zařazují z hlediska funkce mezi tzv. provětrávací pletiva.
Skládá se především ze dvou specializovaných pokožkových buněk, označovaných jako svěrací buňky, mezi nimiž je tzv. průduchová štěrbina. Někdy se kolem svěracích buněk tvoří ještě buňky vedlejší, které se účastní otevírání průduchů. Stavba i počet průduchů jsou u rostlin různé, závislé na hlavně vlhkosti půdy a ovzduší.
Mechanismus otevírání a zavírání průduchů je založen na regulovaném příjmu a výdeji vody. Pokud svěrací buňky nasávají vodu, mění se jejich tvar a průduch se otevírá. Rostlina je pomocí průduchů schopná regulovat výměnu plynů otevíráním a zavíráním skuliny průduchu.
Průduch dosahuje rozměrů v setinách milimetru. Z tohoto důvodu je nemůžeme pozorovat pouhým okem a studenti
G2.B využili k jejich zkoumání mikroskopy v rámci laborek z biologie. Pod mikroskopem je viděli jako tzv. “kávová zrna”. Vytvořili preparáty ze spodní strany listu pelárgónie= muškátu - buňky krycích pletiv mají laločnatý tvar a mezi nimi se nachází výše zmíněná “kávová zrna”= průduchy. Dalším preparátem byli buňky krycích pletiv pokojové rostliny zelence, které mají dlaždidovitý tvar a opět byli vidět stomata=průduchy.
Snad průduchy na fotkách poznáte.
Mgr. Věra Nezvedová