Masmédia, a rozhlas (rádio) obzvlášť, patří v současné době mezi velmi používané prostředky k všeobecné komunikaci. A o takový způsob komunikace v podobě zřízení studentského rádia se nově pokoušejí studenti 2.ročníku školy GPOA oboru obchodní akademie pod vedením Mgr. Janského.
Pane učiteli, jak jste se k myšlence zřízení školního rádia dostali?
Na tento nápad mě přivedla kolegyně ze SOŠ Dvořákova ve Znojmě Mgr. Eva Ryšková, která tento projekt spustila na jejich škole. A vzhledem k tomu, že máme na našich oborech velmi nadané a komunikativní studenty, rozhodli jsme se do studentského rádia pustit naplno.
Co vše bylo před spuštěním potřeba zařídit?
Předně bylo třeba zajistit smlouvu s OSOu (Ochranný svaz autorských práv k dílům hudebním), aby vše bylo podchyceno i právně. Následně jsme se zaměřili na výběr žáků, kteří by měli elán a chuť se do tohoto projektu pustit. Skupinka studentek a studentů z 2.ročníku oboru obchodní akademie se, dá se říci, o tuto výzvu sama přihlásila. Poté již značná část odpovědnosti přešla právě na studenty. Ti si vymysleli název rádia GPOA_OA2, zřídili si instagramový účet a také vytvořili logo rádia.
Jakým způsobem realizujete vysílání?
Rádio GPOA_OA2 vysílá zatím každý pátek o velké přestávce. K dispozici máme mixážní pult a vysílání realizujeme přes reproduktory, které jsou v rámci školního rozhlasu rozmístěné v každé třídě.
Kolik žáků se na vysílání podílí?
Hlavně je potřeba říci, že naše rádio je úzce propojeno se školním parlamentem na obchodní akademii. Jinak hlavními moderátory jsou studenti z E2.B Míša a Jirka, další studentka této třídy Erika funguje jako kameramanka a vysílání natáčí a následně ho sdílí na instagramovém účtu. Další studenti se pak podíleli a podílejí na tvorbě loga, na technických záležitostech apod.
Jak vypadá takové klasické vysílání?
GPOA_OA2 funguje asi jako klasické rádio. Moderátoři sdělují posluchačům (studentům a učitelům) vždy informace o tom, co je čeká v rámci dalšího školního týdne, informují o školou naplánovaných akcích, poté následuje taková odpočinková část, jejíž součástí jsou pozvánky se zajímavými víkendovými tipy, a pak je již prostor pro písně na přání, které si právě přes instagram „objednávají“ sami studenti z různých tříd.
Jinak každé vysílání začínají naši moderátoři celkem neformálně, což by asi měl být rys takového studentského rádia – z éteru se vždy ozve věta pronesená společně: „Ahooooj, tady vaši moderátoři Míša a Jirka!“ Stejně tak na konci se společné zvolání Ahoooj už zaběhlo. Nechceme být nějakým formální vysíláním, přeci jen je to rádio studentů, takže je potřeba jim ponechat trochu té samostatnosti, aby si vše mohli sami uzpůsobit svým potřebám.
Jaké máte s rádiem plány do budoucna?
V brzké budoucnosti bychom rádi rozšířili vysílání na dva dny v týdnu (vždy o přestávkách). V plánu máme různé soutěže, kvízy a písně - třeba za trest pro učitele (za písemku atd.). Jsou to vlastně aktivity, se kterými se jako běžní posluchači setkáváme i u jiných rádiových stanic.
Co byste vašemu školnímu rádiu popřál do budoucna?
Jednak hodně posluchačů, ale také bych celému týmu rádia popřál, aby je tato práce naplňovala, protože činnost dělaná s láskou a zájmem pro ně bude důležitá nejen ve škole, ale i v životě.