Projektový týden E3.C
První téma, do kterého jsme se pustili hned v pondělí, bylo skenování živých a neživých objektů. V rámci výuky jsme vyrazili do Gránického údolí, kde jsme pořídili základní snímky. Tyto snímky jsme potom ve škole zpracovali a vyprojektovali. Druhým tématem bylo skenování pomocí našeho školního 3D skeneru, které nás také nesmírně bavilo. Naskenovali jsme mnoho učitelů, žáků nebo našich spolužáků.
Úterý bylo ve znamení další zábavy, nových zkušeností a znalostí. S panem ředitelem jsme navštívili chemickou laboratoř na hlavní budově. Zkoušeli jsme různé reakce chemických látek (železa, kyseliny chlorovodíkové, peroxidu vodíku, amoniaku), nakonec jsme se dočkali i ohně, což jsme si přáli. Na závěr jsme prezentovali bezpečnostní řád chemické laboratoře z našeho úhlu pohledu.
Ve středu jsme se naučili, jak pracovat s 3D objekty v programu Thingiverse a 3D malování. Naším dalším cílem bylo muzeum na Masarykově náměstí, kde jsme navštívili expozici barvy a tvary. Po absolvování zajímavé expozice jsme pokračovali v 3D tvoření. Výsledné výtvory jsme si nakonec vytiskli.
Čtvrtek byl ve znamení krimpování (cvakání) koncovek RJ-45, díky němuž jsme byli schopni zapojit zásuvku, patch panel a samotný síťový kabel. K dispozici jsme měli školní síťařské kufříky, v nichž je všechno potřebné vybavení. Zbytek dne jsme strávili diskuzí o etickém hackingu a měli možnost položit další dotazy, které nás z této oblasti zajímají.
V pátek jsme procvičovali základní praktické dovednosti studenta IT, a to pájení spojů elektrických obvodů. Dále jsme se celý den zabývali chytrou domácností (IoT). Zkusili jsme si propojit mikropočítač ESP32 s různými druhy zařízení a to např. s teploměrem, chytrou zásuvkou, kamerou apod. To všechno jsme nakonec propojili díky Raspberry Pi, na kterém jsme nainstalovali Home Assistant.
Určitě byl pro nás celý týden plný praktických činností velkým přínosem.
Lukáš Veselý E3.C, Štěpán Dušek E3.C