Technologie pro 21.století

Ve čtvrtek 15.2.2018 naše třída E3.C jela na ekologickou exkurzi do Kaprálova mlýna u Ochozu u Brna.

Na začátku nám byla popsána minulost Kaprálova mlýna a jeho vlastníků. Poté následovala samotná prohlídka ekodomu a skautské základny se všemi technologickými vymoženostmi, kde jsme se dozvěděli například o tepelných čerpadlech, proč se dělají trojvrstvá okna anebo o rekuperaci vzduchu nebo tepla z odpadní vody. Po prohlídce jsme byli rozděleni na několik skupinek, přičemž každá měla zpracovat nějaké téma, na které jsme při prohlídce narazili. Už třeba víme, že rekuperace tepla z odpadní vody je výhodná pro ubytovací zařízení a ne pro rodinný dům. Víme, že uvést vodu do teploty varu pomocí vlastní energie, kterou si vyrobíme šlapáním na kole není vůbec žádná legrace a šest "cyklistů" se pořádně během asi 8 minut zapotí.

Nakonec jsme si zahráli simulační hru, při které jsme se vžili do rodin, které zdědily dům a snažili jsme se ho rekonstruovat, aby byl co nejméně energeticky náročný. Na konci hry (po 10-ti letech) jsme na tom byli všichni lépe než "Cihlářovi", kteří dům neopravili a nějaké peníze ušetřili.

David Večeřa E3.C

Foto zde: http://leischnerova.rajce.idnes.cz/KAPRALUV_MLYN_15.2.2018_E3.C


Sdílejte tento článek
© 2019 Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.