REducing Resource Use for a Sustainable Europe (Snižování využívání přírodních zdrojů pro udržitelný rozvoj Evropy)
Ve středu 31.10.2012 se 151 studentů naší školy ze tříd G 4.A, G 3.B, G2.B, P1.A, P 1.B, P 1.C a sedm studentů ze třídy G 5.A zúčastnilo v kině Svět ve Znojmě multimediálního programu REdUSE. Cílem programu bylo vzdělávání našich studentů se zaměřením na ochranu přírody, na těžbu přírodních zdrojů a seznámení s dopady spotřebitelských rozhodnutí a učit studenty šetřit přírodní zdroje.
V programu se studenti seznámili s vlivem těžby a zpracováním hliníku, lithia a bavlny na životní prostředí, tedy tím, jak se mění život lidem těžbou hliníku v Brazílii, pěstováním bavlny v Kamerunu, získáváním lithia, které je např. v baterkách mobilů a studenti se dozvěděli, co se stane, když mobily doslouží. Součástí programu byla i kratší moderovaná diskuze s praktickými radami ke snížení spotřeby nerostných surovin.
Výukový program pro žáky připravila organizace die Multivision ve spolupráci s Hnutím DUHA a s dalšími partnerskými organizacemi Friends of the Earth.
Program pro naše studenty v kině Svět se konal v rámci mezinárodního projektu RedUSE, kterého se zúčastnili studenti i z jiných míst ČR, bude do konce školního roku vzdělávat studenty v naší republice a současně i v Itálii, Rakousku a v Maďarsku. Program byl zpracován pro studenty středních škol. Rakouská komise pro UNESCO jej navrhla na ocenění za práci v oblasti "Vzdělávání pro udržitelný rozvoj". Moderátor studentům sdělil, že k 31.10.2012 program toto ocenění již získal.
Program byl pro naše studenty poučný, studenti si mohli uvědomit, jak moc je velká závislost lidí na přírodních surovinách, na vodě a na energii. Zásoby přírodních zdrojů se výrazně snižují. Je zjištěno, že se v současnosti spotřebuje ročně 60 miliard tun surovin, což je o 50 % více než před 30 lety. Program studentům připomenul, že velké množství nerostných surovin končí na skládkách a ve spalovnách. Je vypočítáno, že každý rok se u nás jedná o recyklovatelné suroviny za 3 miliardy Kč. Přitom každá vyhozená tuna se musí vytěžit, vykácet nebo vydolovat a také dovézt, což je další energetická zátěž. Česká republika recykluje pouhých 24% komunálního odpadu, studenti se dozvěděli, že v Německu je recyklován trojnásobek.
Program motivoval studenty k chápání globálních souvislostí a k zamyšlení se nad našimi rezervami v třídění odpadů pro možnou recyklaci.
Mgr. Jarmila Vítková