logo gpoa barva pruhledne 1 

Gymnázium, Střední pedagogická škola,
Obchodní akademie a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky Znojmo,
příspěvková organizace
Pontassievská 3, ZNOJMO

 facebook youtube  0067 phone+420 515 158 101 0070 envelop info@gpoa.cz

Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie
a Jazyková škola 
s právem státní jazykové zkoušky Znojmo,
příspěvková organizace, 
Pontassievská 3, ZNOJMO

Zřizovatel školy

logo jmk 250x

Jazyková škola nabízí

Certifikace Cisco

CNA logo

Europass

europass

Pěvecký sbor Znoimia

znoimia

Šachový kroužek

krouzek sachy

Gymoped - školní časopis

gymoped

Počet přístupů

Dnes511
Včera744
Týden1255
Měsíc9786
CELKEM2037561

  • Vaše IP adresa: 18.216.115.198
  • Webový prohlížeč: Unknown
  • verze:

3
Online

Elektřina v Dalešicích a spermie ve Studenci.

V úterý 6.11. se třída G2.B a nadaní biologové z ostatních tříd zúčastnili exkurze do vodní elektrárny Dalešice a do Studence, kde se nachází oddělení populační biologie Ústavu bologie obratlovců Akademie věd ČR.
    Vyrazili jsme v 8 hodin ráno z autobusového nádraží plni očekávání. Jako první přišla na řadu vodní elektrárna v Dalešicích. Shlédli jsme krátký propagační film firmy ČEZ o elektrárnách na území České repubilky, poté jsme se přesunuli do prostor samotné elektrárny. Bohužel jsme se nemohli jít podívat i do její úplně nejspodnější části, neboť právě probíhala kontrola a vypínali nám proud - neviděli bychom v podzemí tedy ani na krok.


    Po Dalešicích následovala cesta do Studence. Tamější pracovníci nás zavedli do místnosti, kde nám odprezentovali popularizační přednášku o jejich práci a o projektech dotovaných EU. Nabídli nám široké spektrum akcí – například ve Studenci můžete vypracovat SOČku z biologie nebo se zúčastnit letní prázdninové školy zaměřené právě na biologii a vědeckou práci.
    Následovalo rozdělení do tří skupin. Moje skupina se prvně zaobírala zjišťováním DNA živočicha, jehož torzo bylo nalezeno pohozené někde v trávě u vody. Laboratorní pracovnice nám předvedla, jak celý postup získávání a porovnávání DNA funguje. Na to, jak zdlouhavý a složitý proces to je, by jej z jejího vyprávění pochopil i úplný laik. A konečně – zjistili jsme, že živočichem byla kuna.
    Dále jsme se přesunuli do laboratoře, kde jsou podrobně zkoumáni hlodavci, specielně myši. Opět nám byly podány zajímavé informace o těchto tvorech – jaké druhy myší se všude po světě vyskytují, jak je v laboratoři natáčí na kameru a zkoumají jejich chování, laborantka nám předvedla mikroskopické záběry myších spermií a zkoumali jsme, jak se liší např. od lidských – tady dávali pozor úplně všichni. ☺ Nakonec jsme se dostali i do laboratoře, kde jsou zkoumáni chránění čolci – Studenec má jako jediné místo v ČR oprávnění pozorovat a zkoumat je z vědeckého hlediska.
    Celá exkurze byla velmi zajímavá a i ti nejlhostejnější tentokrát nastražili uši a dávali pozor. Věřím, že plno zúčastněných zase přehodnotilo své plány do budoucna a kdo ví – třeba právě díky této exkurzi vzroste zájem o biologii, minimálně v naší třídě určitě.

Lucie Slováčková G 2.B

(Náklady na exkurzi byly financovány z projektu Ústavu biologie obratlovců va Studenci)

Foto z akce ZDE.


Sdílejte tento článek