Dne 27.3. 2014 mělo 20 žáků naší školy příležitost jet na jedinečný vědecký víkend plný přednášek. 100 vědců se konalo v Brně a bylo součástí projektu EU, takže jsme měli vše zdarma.
Ihned po příjezdu ve čtvrtek jsme se zaregistrovali a Roman Neruda nás se vším obeznámil a přivítal první přednášející Janu Tichou, ředitelku observatoře Kleť. I přesto, že jí do výkladu pořád skákal její kolega a manžel v jedné osobě, přednáška o blízkozemních asteroidech byla víc než zajímavá. Následovala přednáška mediálně známé jaderné lady Dany Drábové na téma Energie pro příští generace.Po přednášce jsme všichni, ještě s plnými hlavami jaderné energetiky, byli zařazení do sekcí, my ze Znojma jsme byli Svratka. Tam jsme se rozdělili ještě do skupin a poté jsme měli za úkol vymyslet projekt, který buď vydělá spoustu peněz nebo nějak pozitivně ovlivní svět. Všichni jsme si museli vyzkoušet metodu zvanou brainstorming a po 2 hodinách, kdy už nás všechny bolela hlava z přemýšlení, nastoupil na scénu Pavel Prošek se strhujícím výkladem o Antarktidě a díky vtipným poznámkám to bavilo snad každého. To bylo pro čtvrtek vše.
Ale hned v pátek ráno nás čekala(pro mě nejzajímavější) přednáška na téma Od nálezu k indentifikaci aneb forenzní atropologie v praxi. Jako přednášející přišla podplukovnice Hana Eliášová, která se ukázala nejen jako milá paní, ale i jako skvělá vypravěčka, odbornice v oboru a drsná žena. Výklad nemusel každého nadchnout díky speciálnosti tématu (přece jen koukat na lidi, kteří prošli jistou fází rozkladu, není úplně zábava), ale myslím, že si každý něco zapamatoval. Poté byla práce v sekcích, kde jsme už na vymyšlené nápady měli zpracovávat 5ti minutovou propagaci. Další přednáška byla spíše pro jazykovědce. Jmenovala se Jazykové poradentství a je to ta přednáška, která vám dá prostor pro zdřímnutí si. Ale pár zajímavostí jsme se také dozvěděli. Nejpoutavější povídání, nebo spíš divadlo, byla od ÚDiF (Úžasné Divadlo Fyziky). Vidět zvuk, slyšet světlo.Všechny barvy duhy. Ta zaujala i nejširší veřejnost, protože nám ukázali, jak hrát na laserovou kytaru nebo slyšet zvuk lampiček z Ikey. Dokonce trojice mladých vědců si před našimi zraky hrála se světlem a rozkladem barvev. To bylo všechno pro páteční večer, který byl nejen únavný, ale i zábavný.
Všichni byli zvědavi, co se bude dít v sobotu, poslední den této vědecké show. Ten by měl být přece něčím zvláštní. A taky byl. Jak to začalo, tak to i skončilo. S panem Nerudou. Dnes tu byl jako přednášející a poutavým výkladem nás zasvětil do tajemství principů myšlení umělé inteligence. Poté, na ukončení celého výkladu, měli prostor ti z nás, kteří byli vybrání k prezentování svého projektu. Vždy dvě skupiny ze sekce. Ti si mohli jít také přednostně vybrat nějakou památku ze skvělého víkendu - knihu a osvědčení. Po jejich prezentaci se s námi Roman Neruda rozloučil a i my ostatní jsme si šli vybrat památečnou knihu s vědeckým obsahem. Obědem byl završen náročný, avšak zajímavý a vědomosti přinášející víkend. Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že jsme si to všichni náležitě užili a jsme rádi, že jsme mohli být součástí něčeho takového, protože věda je zábava!
Zuzana Leischnerová G2.B
Další foto: http://leischnerova.rajce.idnes.cz/100_vedcu_unor_2014