Stalo se již tradicí, že naše škole spolupracuje s odbornými pracovníky Jihomoravského muzea ve Znojmě. Využíváme nabídku muzea v rámci edukačních programů i pro studium neživé přírody.
A co se dělo v pondělí 30. 9. 2013?
Studenti G 4. A měli pravidelnou výuku ve školních lavicích pouze do 9:40 hod. a pak se pod vedením vynikajícího geologa Mgr. Jaroslava Šmerdy vydali na zajímavou exkurzi nazvanou Geologické zajímavosti Gránického údolí a znojemského hradního ostrohu.
Absolvováním geologické exkurze se studenti G 4. dozvěděli, které horniny tvoří Dyjský masív, z jakých nerostů se skládají a jaká byla cesta vzniku Gránického údolí a jeho formování do dnešní podoby. Na konkrétních ukázkách žáci viděli, že zvětrávací proces je nekonečný, neustále probíhá a i to, jak se sami studenti v rámci pohybu v přírodě na něm mohou podílet. Exkurze byla vedena Gránickým údolím na Hradiště až k tzv. ovečkám, zde pracovali také s geologickou mapou. U oveček studenti dostali úkol. Znenadání se v jejich rukou objevilo pásmo a již změřili obnažené křemenné masy. Mají vypočítat hmotnost přírodního útvaru v tunách.
Nevěříte, že si geolog muzea pan Šmerda zadaný úkol zkontroluje? Ano, bude tomu tak, až navštíví studenty G 4. A ve vyučovací hodině biologie v předvánočním týdnu na přednášce s názvem Nerostné suroviny v životě člověka. Studenti se seznámí se surovinovými zdroji Znojemska, se způsoby těžby a s jejich využitím.
Díky edukačním programům Jihomoravského muzea uskutečněná exkurze byla pro žáky naší školy nejen velmi poučná, ale i zcela zdarma.
Poděkování patří panu Mgr. Jaroslavu Šmerdovi za propojení školního vzdělávaní s realitou díky jeho nevšedním znalostem z oblasti neživé přírody a ochotě předávat tyto znalosti dalším generacím.
Poděkování patří i vedení Jihomoravského muzea ve Znojmě za vstřícný postoj ke škole.
Mgr. Jarmila Vítková