logo gpoa barva pruhledne 1 

Gymnázium, Střední pedagogická škola,
Obchodní akademie a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky Znojmo,
příspěvková organizace
Pontassievská 3, ZNOJMO

 facebook youtube  0067 phone+420 515 158 101 0070 envelop info@gpoa.cz

Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie
a Jazyková škola 
s právem státní jazykové zkoušky Znojmo,
příspěvková organizace, 
Pontassievská 3, ZNOJMO

Zřizovatel školy

logo jmk 250x

Jazyková škola nabízí

Certifikace Cisco

CNA logo

Europass

europass

Pěvecký sbor Znoimia

znoimia

Šachový kroužek

krouzek sachy

Gymoped - školní časopis

gymoped

Počet přístupů

Dnes314
Včera806
Týden2780
Měsíc11311
CELKEM2039086

  • Vaše IP adresa: 3.135.182.172
  • Webový prohlížeč: Unknown
  • verze:

5
Online
Je na čase s tím něco dělat – modelová klimatická konference

Je na čase s tím něco dělat – modelová klimatická konference

V úterý 8. listopadu 2016 jsme se my G2.B se třídou G6.A vydali autobusem do vzdělávacího centra Otevřená zahrada v Brně. Do této energeticky pasivní budovy jsme museli přijet ve společenském oblečení, protože našim úkolem bylo simulovat konferenci týkající se omezování celosvětových emisí, skleníkových plynů a zbrzdit tak globální oteplování. Opravdová konference proběhla minulý rok v Paříži a letos pokračuje v marockém městě Marrákeš.

 

Přípravy začaly probíhat už týden před konáním akce, kdy jsme byli seznámeni s programem, systémem opravdových konferencí a jejich současným průběhem, ale hlavně jsme byli rozděleni do deseti delegací zastupujících jednotlivé státy. V Brně jsme pak usedli za svůj stoleček, připevnili si na sebe vlajku svého státu a pronesli minutovou úvodní řeč, ve které jeden zvolený delegát z každé země stručně popsal svůj stát, jeho dosavadní řešení problému, co plánují do dalších let a co dále od této konference očekává a požaduje.
Austrálie, Brazílie, Čína, Evropská unie, Katar, Keňa, Maledivy, Monako, Rusko a USA se během tří kol konference domlouvaly na společném a výhodném řešení tohoto problému, které by mělo začít platit v letech 2020 až 2030. V prvním kole státy mezi sebou diskutovaly o tom, co vyžadují od ostatních, jak mohou přiložit ruku k dílu a jakým způsobem si případně můžou vzájemně pomoci. V kole druhém vyspělé státy řešily otázku financí, což znamenalo, že dohromady měly přispět sto milionů dolarů do společné pokladny. Ve třetím kole se potom rozhodovalo, na jaké tři projekty budou tyto peníze využity a jak dále budou rozděleny mezi rozvojové státy.

Po tomto vyčerpávajícím dopoledni bylo načase celou konferenci shrnout a ukončit. Výsledkem měla být dohoda, ve které měly jednotlivé státy celkově snížit produkci svých emisí a skleníkových plynů do ovzduší o téměř celou polovinu, tím oddálí hrozbu zvyšování hladiny světového oceánu a finančními prostředky se budou nadále snažit udržet průměrnou teplotu světa v normálu. „Škoda, že to všechno bylo jenom jako.“, říkali jsme si, když jsme nakonec procházeli podzimem zahalenou Otevřenou zahradu, která obklopuje skoro celé vzdělávací centrum, ve kterém jsme se naučili nejen vyjednávat, ale i prosadit svůj názor.
Tímto bychom chtěli moc poděkovat p. Leischnerové, p. Koláři a zaměstnancům vzdělávacího centra Otevřená zahrada za organizaci a možnosti se zúčastnit této působivé a zajímavé simulační klimatické konference.

Anna Ondrušová, Tomáš Svoboda, G2.B

Fotky zde: http://leischnerova.rajce.idnes.cz/MODELOVA_KLIMATICKA_KONFERENCE_G2.B_a_G6.A_8.11.2016/


Sdílejte tento článek