Jak najít mutaci v genu? Jak vyřešit kriminální případ? Jak vyluštit test otcovství? Naši studenti již na tyto otázky znají odpověď a to jen díky třem hodinám stráveným v laboratoři Bioskopu.
Dne 26.1.2017 se třída G 3.B se zájemci z jiných tříd naší školy zúčastnila projektu Masarykovy univerzity zvaného Bioskop. Hlavním tématem byla metoda PCR neboli polymerázová řetězová reakce. Nejprve byli studenti teoreticky seznámeni se základy principu PCR a základními pojmy genetiky. Po tomto úvodu se mohli již vrhnout do praktické činnosti. Pomocí PCR si mohli dle daného postupu namnožit vybraný úsek DNA ve zkumavce za poměrně krátkou dobu. Prvním krokem byla příprava roztoku, tzv. Mastermix, obsahující H2O, DNA polymerázu a primery (krátké kousky oligonukleotidů, označující daný úsek DNA). Poté mohli studenti Mastermix ve zkumavce vložit do přístroje zvaného termocycler.V termocycleru docházelo k postupným změnám teplot, které změnily strukturu biomolekul za dobu 36 minut.Studenti během čekání na výsledný produkt hráli hry, kde spojovali a opět rozpojovali báze nukleotidů.
PCR zakončili gelovou elektroforézou. Roztok obarvili barvivem a opatrně pomocí pipety vložili do elektroforetické vaničky vyplněné agarovým gelem, který jim již předpřipravily milé lektorky. Gel běžel přibližně na 105 V po dobu 40 minut. Nakonec gel s roztokem vložili na transluminátoru a vyfotografovali ho. Konečné snímky mohli studenti porovnat na projektoru. I když se pokus nepovedl všem, přesto se žáci dozvěděli spoustu nových informací, třeba že PCR zasahuje do oblastí kriminalistiky, lékařství, analýzy potravin a diagnostiky životního prostředí.
Poslední zastávkou bylo Anatomické muzeum Lékařské fakulty, po kterém je provedla bývalá studentka naší školy Anička Rožnovská.
Celou exkurzi jsme si moc užili a doufáme, že se do Bioskopu ještě někdy podíváme.
Kateřina Vyskotová, Tereza Kaliská, G 8.A
Foto zde: http://leischnerova.rajce.idnes.cz/BIOSKOP_PCR%2C_G3.B_26.1.2017/