Zuzana chodí do třídy G7.A a příští rok bude maturovat. Říká o sobě, že má tolik aktivit, že málem nestihne chodit do školy.
Jaké jsou její výrazné úspěchy? V letošním roce zvítězila s velkým náskokem v krajském kole Biologické olympiády a v ústředním kole získala 10. místo. Postupuje na soustředění, kde vyberou 4 studenty, kteří budou reprezentovat naši republiku na Mezinárodní biologické olympiádě. Jako členka družstva zvítězila v krajském kole soutěže YPEF - Mladí lidé v evropských lesích. Národního kolo ji čeká koncem dubna.
Dále obsadila 2. místo v krajském kole Olympiády v českém jazyce, které je opět spojeno s postupem do ústředního kola. Ještěže se žádná ze soutěží nekryje s třídním vodáckým kurzem, povzdechne si Zuzana. A já začínám tušit, že nejenom učením žije tato sympatická dívka.
Kolik hodin má tvůj den? Přece 24.
Já vím, ale ty toho docela dost za ten den stihneš, kde bereš čas? Když je nejhůř, tak jdu pozdě spát. Ale to většinou není nutné. Když mám po škole, tak se neflákám, nehraju hry na počítači, nekoukám na seriály. A hned mám času dost.
Co jsi všechno zvládla v měsíci dubnu, říkala jsi, že ve škole budeš jen 6 dní? Začátkem dubna jsem psala FCE MOCK TEST z angličtiny, pak byla ústní část. Podle toho, jakých dosáhnu výsledků, se rozhodnu, jestli se mám přihlásit na testy FCE. V nich bych získala mezinárodně platný certifikát z angličtiny pro úroveň B2 nebo C1, to podle počtu získaných bodů. Jeden den bylo krajské kolo češtiny v Brně, byla jsem se školou na zájezdě v Berlíně, to jsou další tři dny. Ústřední kolo biologické olympiády trvá čtyři dny, to už mám za sebou, a úplně na konci dubna pojedem na národní kolo soutěže o lese a lesnictví YPEF. Škola se nějak dožene.
Biologie je oborem, který se rychle rozvíjí. Kdysi dávno si studenti vybírali jen mezi zoologií, botanikou a mineralogií. Co nabízí biologie studentům dnes? Velmi rychle se rozvíjí genetika, mikrobiologie, molekulární biologie, biochemie, biomedicína… o tyto obory je mezi studenty největší zájem.
V minulých letech jsi byla na odborných kurzech, které připravují pro středoškoláky vysoké školy nebo akademie věd. Poraď ostatním, jak se na tyto kurzy, přednášky a semináře dostat, jak se tam přihlásit? Stačí vyhrát krajské kolo olympiády v biologii nebo chemii a člověk hned dostane spoustu pozvánek. Každý může sledovat nabídky, které univerzity vypisují, zeptat se svých učitelů, projevit zájem. Ukázkové známky nejsou podmínkou. Studenti se v kurzech dostanou na přednášky, do laboratoří. Já jsem si v takové laboratoři zkusila vytvořit geneticky modifikované bakterie. Tato část biologie je hrozně zajímavá. Modifikované bakterie dnes vyrábějí spoustu látek, které se dřív získávaly jen obtížně, třeba inzulin nebo antibiotika.
Čemu věnuješ nejvíce času, myslím mimo školu? Skautu. Vedu družinku. Každý týden máme schůzky, tak jednou za měsíc víkendovku, která se musí připravit. Nás vedoucích je ale hodně a mnozí věnují skatu víc času než já. Teď chystáme letní oddílový tábor, na který ale bohužel nemůžu jet, protože pojedu na biologický.
Doma moc nejsi… Přímo doma ne, když máme volno já i rodiče a sourozenci, tak stejně někam jedeme.
Jako bioložka asi nemůžeš mít doma zvířata, kdy jsi pořád pryč. Nějaká zvířata máme, i když žádné není moje. Bratr dostal křečka, ten vydrží sám nebo ho bereme s sebou. Rybičky jsou také nenáročné. A vloni sestra donesla ze školy strašilky. Největší práci dá pro ně v zimě shánět listí a chytat je, když utečou.
Úspěšná jsi nejen v biologii, ale i v českém jazyce. Čteš hodně? Čtu ráda. Jestli hodně, to nevím, ale snažím se na četbu vyšetřit alespoň nějaký čas. Čtu normálně to, co všichni kolem mě, tedy hlavně fantasy literaturu.
Vím, že hraješ docela dobře na klavír. Jak dlouho chodíš do hudebky? Letos budu absolvovat 2. cyklus, takže 11 let. Na absolventském koncertě budu hrát sonátu od Scarlattiho a Idylku od Josefa Suka. A Rondo od Beethovena, to čtyřručně s kamarádkou.
To ale musíš dost cvičit! Měla bych.
Máš ještě dalšího koníčka, o kterém jsme nemluvily? Kreslím, maluju. Už od 2. třídy chodím do výtvarky, jednou týdně tomu věnuji celé odpoledne. Letos končím 2. cyklus, musím dodělat svoji absolventskou práci. Proto hned jak skončí škola, jdu do naší výtvarné třídy, takže jsem tam asi o hodinu a půl dřív a můžu v klidu kreslit. Je to pro mě forma relaxace. Do výtvarné třídy na ZUŠ chodí snad všichni biologové, které od nás ze školy znám.
Jsi v septimě, tedy sedmém ročníku 8letého gymnázia. Můžeš posoudit, co ti dalo a co ti vzalo toto gymnázium? Určitě jsem se toho tady víc naučila, než kdybych zůstala na základce. To mohu porovnat i s paralelním 4letým gymnáziem, v některých předmětech nás dohnali, ale například v chemii máme stále náskok. A taky tady mám spolužáky, kteří chtějí jít na vysoké školy, něco v životě dokázat. Na základce jsem si s ostatními moc nerozuměla.
A čeho ses musela vzdát? Ničeho, se žádným ze svých zájmů jsem nemusela skončit. Kdybych ale mohla mít ještě jeden koníček, vybrala bych si nějaký sport.
Jaký by byl tvůj úplně, ale úplně volný víkend? To nemusím moc přemýšlet, já se klidně na všechno vykašlu a volný víkend si udělám. Většinou vyrazím do přírody nebo si uděláme rodinný výlet. Odjakživa jsme jezdili na hory v zimě i v létě, na túry a cyklovýlety. Poslední roky jsme byli i u moře, ale na horách se mi líbí přece jen víc.
Na co se nejvíc těšíš? Na biologický tábor – je to letní odborné soustředění mladých chemiků a biologů v Běstvině.
Děkuji a přeji hodně úspěchů.
Ptala se a příjemné odpoledne se Zuzkou strávila PaedDr. Alena Paulenková
Zuzana Konvičková jako členka týmu českých středoškoláků získala v červenci 2016 na 27. MEZINÁRODNÍ BIOLOGICKÉ OLYMPIÁDĚ v Hanoji ve Vietnamu 2. místo.
Konvičková Zuzka, 2. místo , Vietnam , 2016 Stříbrná česká delegace