Vzhledem k úzké spolupráci mezi naší školou a brněnským VUT byl pro skupinu našich studentů fakultou elektrotechniky (FEKT) dne 20.2.2025 uspořádán soukromý den otevřených dveří.
Fakulta se nachází v Brně v tzv. Technologickém parku poblíž Technického muzea. Přivítal nás zde pan docent Pavel Šteffan, který nás v první části DOD společně s jedním studentem a zároveň fakultním ambasadorem seznámil se všemi nabízenými obory FEKTu a dal nám i pár tipů ohledně přijímacího řízení. Popsal nám o něco podrobněji, s čím přesně se na jednotlivých oborech seznámíme, aby pro nás volba budoucího studia byla o něco snazší. Seznámili jsme se i s pracovními možnosti po absolvování fakulty a finančním ohodnocením po nástupu do pracovního života, což nebyly malé částky. Firma OSEMI u Rožnova pod Radhoštěm, která se zabývá výrobou desek z křemíku a karbidu křemíku a výrobou čipů absolventy okamžitě zaměstná. Na pracovním trhu jsou v současné době žádaní nejvíce i absolventi oboru silnoproud. Taktéž nám představili některé ze svých nejúspěšnějších studentských týmů, což nám ukázalo, že i jako studenti vysoké školy se můžeme podílet na pořádání kulturních akcí či například posílat družice do vesmíru.
V druhé části DOD nás pan docent Šteffan provedl po některých fakultních laboratořích, kde jsme mohli pozorovat, co vše se studenti postupně učí a jaké projekty prezentují např. při svých diplomových pracích. Studenti totiž v rámci svého studia pracují i na soukromých projektech, které po jejich úspěšném dokončení a prezentaci mohou být představeny na konferencích či dokonce patentovány. Zavítali jsme do míst, která nejsou přístupná při oficiálních dnech otevřených dveřích, čehož si velice vážíme. Většinu zařízení jsme viděli poprvé ve skutečnosti jako např. elektronový mikroskop.
Ve třetí, a také poslední, části DOD jsme si mohli vyslechnout krátkou přednášku pana docenta o mikroelektronice, což je obor, který na fakultě vyučuje. Jednalo se o některé informace z historie či zajímavá fakta. Taktéž nám ukázal některá z „jednodušších“ zařízení, na kterých se studenti učí základy programování a mikroelektroniky, byly to drobné pohyblivé roboty či např. MP3 přehrávač.
Myslím si, že byl den velice zajímavě rozvržen, získané informace byly přizpůsobeny úrovni znalostí žáka střední školy a mohli jsme pozorovat, že VUT je velice moderní a otevřená instituce, která prahne po nadšených a pilných lidech a pomáhá jim rozvíjet svůj talent. Pro spoustu našich studentů je VUT, dokonce i FEKT, skvělá volba a určitě se moc těšíme na další akce pořádané pro nás touto univerzitou.
Moc děkujeme paní učitelce Nezvedové za zprostředkování a panu docentovi Šteffanovi za otevřený, vstřícný, srdečný přístup k nám středoškolákům.
Snezhana Nabokova G6.A