Dne 24. 9. 2024 vyjela z autobusového nádraží maturitní G4.B v čele se svým třídním Mgr. Zbyňkem Sturzem, Ph.D. na třídenní exkurzi do Prahy. Jako první na programu figuroval premonstrátský klášter Strahov, který od roku 1627 disponuje ostatky zaklatele řádu, sv. Norberta.
O sto padesát let později získal i knihovnu ze znojemské Louky. Prošli jsme si samotným klášterem, ale i světoznámou knihovnou a rajskou zahradou. Poslední dvě pod vedením znojemského rodáka, pátera Zdíka.
Po klášteře a krátké přestávce jsme došli na Pražský hrad, jehož části jsme si prohlédli pouze zvenčí. Zašli jsme i na Nerudou ztvárněné Malostranské náměstí, než jsme únavou klesli na lavičky v Petřínských sadech. Jelikož nebylo možno vyjeti na Petřín lanovkou kvůli nedávným povodním, našli se jen 3 z nás, kteří si cestu na rozhlednu poctivě vyšlapali. Zbytek jel pohodlně zpátky tramvají na hotel.
Po vydatné snídani zamířila naše třída na Vyšehrad, ze kterého vládla česká knížata. Měli jsme i čas projít si zdejší hřbitov. Během chůze po nábřeží jsme prošli kolem Tančícího domu, až jsme se dostali k ortodoxnímu kostelu sv. Cyrila a Metoděje. Tato církevní stavba a přesněji její krypta je spojena s operací Anthropoid, neboť se v ní ukryli, bojovali a zemřeli spojenečtí parašutisté a atentátníci na R. Heydricha. V kryptě je dnes zřízeno muzeum připomínající jejich činy, co jim předcházelo, ale i následky, které způsobily. Během našeho pobytu v Praze jsme kromě památek zamířili i do skleníků Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde jsme mohli naživo vidět různé tropické rostliny, o kterých jsme se do té doby jen učili.
Večer byl věnován kultuře a kam jinam, když ne do Semaforu? Představení Poslední štace s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou v rolích primáře a Emánka u nás shledalo pouze pozitivní ohlasy. Před divadlem jsme měli dokonce to štěstí zastihnout slavného herce, který naší vyhověl prosbě o společnou fotografii. Celá třída tak získala neocenitelnou památku. Moc děkujeme.
Začátek třetího dne započal v Josefově. Nejprve jsme si v Židovském muzeu vyslechli přednášku o židovských tradicích a kultuře. Pak nás paní provedla skrz Staronovou, Jeruzalémskou a Pinkasovu synagogu. V nich bylo mužské části naší třídy silně doporučeno nasadit si na hlavu jarmulku. Poslední zmiňovaná slouží jako památník židovským obětem holocaustu. Zašli jsme též na Starý židovský hřbitov, kde se nachází i hrob Rabbiho Lowa spjatého převážně s příběhem Golema. Pak jsme navštívili všem známé památky jako například Václavské a Staroměstské náměstí. Přesto jsme se o nich díky výkladu pana učitele naučili něco nového. Jako poslední nás čekala výstava Tima Burtona. Přestože ho někteří nemusí znát, tak určitě viděli některý z jeho filmů, a že jich není pomálu - Karlík a továrna na čokoládu, Mrtvá nevěsta, Beetlejuice, Štřihoruký Edward, Alenka v říši divů, Wednesday,... Na výstavě jsme si mohli prohlédnout rozličné kresby, črty, nákresy, ale také modely vztahující se k jeho tvorbě.
Během celého výletu nám rozhodně nechyběli průvodci. Na místě jsme my sami vykládali o památkách a to buďto v anglickém, nebo německém jazyce. Tak snad nám to pomůže u maturit.
Aneta Badinková, G4.B