Ve čtvrtek 19. 9. 2024 jsem měla možnost zúčastnit se přednášky vedené paní doc. Ing. Jany Kolářové, Ph.D. z FEKT VUT na téma biomedicínské inženýrství. Po krátkém úvodu nám paní docentka stručně představila Vysoké učení technické v Brně i fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií.
Zmínila podstatné informace a případné zájemce odkázala na webové stránky vysoké školy. Následovala hlavní část přednášky, kdy byli posluchači seznámeni s bakalářským i navazujícím magisterským studijním programem biomedicínské inženýrství. Pro mnohé se jedná o obor tajemstvím obestřen, s příliš sofistikovaným názvem a tudíž těžko představitelnou náplní. Mohu ovšem říci, že má očekávání ohledně pochopení daného záhadného oboru, přednáška splnila. Paní docentka do hloubky vylíčila zaměření a podstatu oboru i možnosti uplatnění. Byly také zmíněny informace o těžkostech studia a upozornění, na co se zaměřit, s čím počítat a čeho se vyvarovat před samotným nástupem ke studiu. Mezi zajímavé přednosti biomedicínského inženýrství patří skutečnost, že studium se odehrává nejen na VUT, ale zároveň i na lékařské fakultě Masarykovy univerzity pro zajištění řádné odborné zdravotnické praxe. Existuje také možnost strávit 5. ročník na partnerské univerzitě ve Vídni, kde student vypracovává svou diplomovou práci a výsledkem je získání titulu z rakouské univerzity i z VUT.
Část přednášky byla věnována projektům a výzkumům, kterými se pracovníci i studenti z FEKTu zabývají. Na závěr nám paní docentka sdělila pár informací ohledně jejího výzkumu zaměřeného na funkce srdce.
Osobně hodnotím přednášku jako velice přínosnou a jsem ráda, že byla na naší škole uskutečněna. Za mě největším přínosem bylo pochopení náplně biomedicínského inženýrství a také uvědomění, že jistě existuje mnoho méně známých, ale vskutku zajímavých oborů.
Erika Nahodilová, G 7.A
Během přednášky pořádané brněnským VUT nám paní docentka improvizovaně vykládala o studijním programu oboru Biomedicínského inženýrství a informatiky. Mimo postřehů z praxe a své cestě k současnému zaměstnání se s námi podělila například i o fakt, že tvůrce aplikace Záchranka na toto téma malém neobhájil svoji diplomovou práci. Přestože byl okruh probíraných témat na daný časový úsek široký a ať už nás paní docentka ke studiu biomedicínského inženýrství nalákala či nikoliv, dozvěděli jsme se nové informace, které nám snad jednou pomohou při výběru vysoké školy.
Dagmar Holíková, G 3.B
Erika Nahodilová, G7.A, Dagmar Holíková G3.B