Previous Next

Kde peníze pomáhají – ještě jednou ke sbírce Postavme školu v Africe

Z nadace Člověk v tísni přišlo poděkování všem účastníkům benefičního večera naší školy a zároveň zpráva o tom, kam putují vybrané peníze:

Kromě stavby speciálně pedagogických tříd v Etiopii budeme letos v rámci sbírky Postavme školu v Africe rehabilitovat základní školy pro děti uprchlíků v uprchlickém táboře Meheba na severozápadě Zambie.
V uprchlickém táboře Meheba žije téměř 22.000 uprchlíků z Demokratické republiky Kongo, Angoly, Burundi, Rwandy či Somálska. Tento uprchlický tábor byl založen v roce 1971 a většina infrastruktury, včetně školních budov, byla postavena v 70. letech a v současném okamžiku chátrá. Nejhůře na tom jsou tzv. komunitní školy, ve kterých se učí děti uprchlíků i zambijských rodin v první a druhé třídě. Tyto komunitní školy vznikly proto, že takhle malé děti nemohou chodit do státních škol, které jsou vzdáleny několik kilometrů od jejich domova.
V komunitních školách učí dobrovolní učitelé, také často uprchlíci, kteří v táboře žijí. Ve školách je velký nedostatek vybavení jako jsou školní lavice, pomůcky či učebnice. Proto jsme se letos rozhodli podpořit rehabilitaci těchto komunitních škol a zlepšit podmínky na vzdělání mnoha prvňákům a druhákům.
Rehabilitace bude zahrnovat výměnu azbestových střech, úpravy podlah a stěn, nasazení skel do oken a dveří, malování prostor, opravu obytných prostor pro dobrovolné učitele i stavbu záchodů pro děti i učitele. Také chceme do škol dodat lavice a základní vybavení. V současné době sedí v jedné lavici až čtyři žáci.

Podpora českých škol (ať už formou sbírky, benefiční akce nebo běhu pro Afriku) je pro nás moc důležitá. Děkovné fotografie pocházejí přímo z terénu – z dubnového slavnostního předávání tří speciálně pedagogických tříd na základních školách Wade, Shone a Danama v Etiopii.

Člověk v tísni


Sdílejte tento článek
© 2019 Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.