Previous Next

Expedice Bílé Karpaty

Ve dnech 29. až 31. května se třída G 2.B a dvě holky z G 4.A zúčastnili biologického programu v Bílých Karpatech. Doprovázely nás paní učitelka Servítová a Horinová. Celou akcí nás provedly Jana a Anička ze střediska ekologické výchovy Lipka.

Na expedici jsme vyrazili ve středu ráno směr Nová Lhota. Když se blížil náš cíl, obklopila nás všudypřítomná zeleň. Hned na nás dýchlo kouzelné tajemno těchto krajin, které se podařilo zachytit Kateřině Tučkové v knize Žítkovské bohyně. Jedná se o Chráněnou krajinnou oblast, která je jedinečná orchidejovými loukami a jelikož se jedná o hranici se Slovenskem, vyskytují se tu i ne tak obvyklí živočichové.
Odpoledne jsme se vydali k potoku, na kterém jsme si vyzkoušeli hydrobiologii a zkoumali jsme chemickou čistotu vody.
Ve čtvrtek se nás ujal biolog Karel, který nás zavedl do CHKO a pomocí rodného nářečí nám popsal různé rostliny. Odpoledne nás zavedl na skládku, kde jsme se pokoušeli zbavit přírodu pneumatik a igelitů. Celý den nám vydatně pršelo, a tak se gumáky a pláštěnky rozhodně hodily. Karpaty jsme prolezli křížem krážem a na faru, kde jsme byli ubytovaní, jsme dorazili absolutně vyřízení.
V pátek byla na programu ornitologie. Pomocí dalekohledů, vlastního sluchu a klíčů na určování ptáků se nám podařilo některé zahlédnout a úspěšně určit.
Celým výletem nás provázel zpěv a hra na všemožné hudební nástroje, které zdatně ovládali naši spolužáci.
Na oběd a večeři jsme si vždy zašli do místního hotelu, tam nám připravili vítané obrovské porce, které ještě k tomu skvěle chutnaly.
Z výletu jsme si kromě zničených bot odvezli i nezapomenutelné zážitky na celý život.

Kamila Zuntová G2.B

 


Sdílejte tento článek
© 2019 Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.