Jarní biologická exkurze

V pondělí 6.5.2019 se konala jarní biologická terénní exkurze. V 7:55 jsme měli sraz u znojemské dolní pošty a v 8:11 byl odjezd z autobusového nádraží do Křepic. Když jsme dorazili na místo, vydali jsme se na konec vesnice, kde byla mapa mikroregionu Severu Znojemska. U mapy nám pan Reiter, zoolog Jihomoravského muzea, pověděl něco víc o naší cestě.

Vydali jsme se polní cestě. Podél cesty byla mez, na které byla spousta květin a my jsme je měli uhádnout. O kousek dále jsme spatřili motáka lužního, který, když dosedne do pole, tak není vůbec vidět. Když jsme procházeli kolem dřevěných klád, vyskočili z houští dva srnci, jeden mladší, druhý starší. Dále jsme viděli hnízdiště vlhy, ale samotného ptáka jsme neviděli. Pokračovali jsme lesem a když jsme došli na rozcestí, objevili jsme živou ještěrku bez ocásku. Po přednášce o ještěrkách a poznávání květin jsme sešli do údolí, kde jsme se museli brodit několika potůčky. U druhého brodu byla zastávka, rozdali jsme si síta a sbírali jsme různé vodní živočichy. Chytili jsme několik pijavic a schránku chrostíka. Následovala náročná cesta necesta do kopce. Na jeho konci byla rekapitulace dosud objevených „pokladů“. Pak jsme opět procházeli lesem až k Dunajovické přehradě. Když jsme nádrž obešli a šli po její hrázi, hodně silně foukalo, až jsem se bála, že ztratím svoji čepici! Na asfaltové silnici jsme našli bohužel již mrtvou ještěrku zelenou. Další zastávka byla u poutního místa Rybnice a potom výstup na vápencové stráně. Z nich jsme došli až na pole, které jsme přešli jako husičky, abychom nezničili úrodu. A polní cestou jsme došli do Horních Dunajovic. Zde jsme počkali na autobus, který nás dovezl zpět do Znojma. Všem se biologická exkurze moc líbila a už se těšíme na další.

Veronika Klímová G1.A

Foto zde: https://leischnerova.rajce.idnes.cz/KREPICE_6.5.2019


Sdílejte tento článek
© 2019 Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.