Na pravdě záleží

V pátek 22. 6. 2018 se v aule naší školy konala přednáška Na pravdě záleží. Se svými poznatky vystoupil David Šťáhlavský, který už dlouhá léta pracuje pro Český rozhlas, a to jak v zahraničí jako zahraniční redaktor, tak i v České republice na jedné z vůdčích pozic.

Podělil se s námi o své zkušenosti o tom, jak fungují média v jiných zemích, jako je třeba Čína nebo Turecko. Vysvětlil nám, jak si ověřovat informace na internetu, a to i včetně obrázků. Také nám dával tipy na to, jak poznat takzvané “fake news“, neboli falešné zprávy, už jenom podle titulku. Přednášející svůj výklad obohacoval o zvukové nahrávky komentářů lidí, kteří se mediálním lžím věnují podrobněji. Studenti také měli možnost dozvědět se něco víc o historii a fungování Českého rozhlasu, a to včetně vtipných historek. Ve vymezeném prostoru pro dotazy zazněly otázky ohledně práce zahraničního redaktora nebo třeba důvěryhodnosti některých zpravodajských internetových portálů. Nakonec nám pustil zajímavý film, který sledoval jeden den v zákulisí České televize, a to konkrétně den z jara roku 2017, kdy měl Miloš Zeman oznámit svým příznivcům, zda-li bude opět kandidovat na prezidenta republiky, či nikoliv. Tento dokument pobavil diváky zejména svými vtipnými hláškami, o které nebyla nouze. Myslím, že přednáška byla přínosná a díky panu Šťáhlavskému teď budeme vůči fake news odolnější.

Kristýna Hatalová, G2.B

Foto: http://www.radioservis-as.cz/archiv03/0503/index.htm, Článek Rád se vracím domů


Sdílejte tento článek
© Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.