Previous Next

Šutrgame a putování k propadání

I.část
Dne 30.4.2018 se naše třída G4.A vydala do Krásenska. Nejdříve jsme se seznámili s lidmi, kteří nám představili program na celý den. Sedli jsme si do kruhu, každý řekl své jméno a místo kde byl nejhlouběji v zemi. Poté jsme se rozdělili do skupin po třech lidech. Každá skupina si přečetla text, který jsme dostali a potom ostatním skupinkám odprezentovala vše o tématu na papíru.


A konečně jsme se pustili do toho proč jsme vlastně přijeli – Šutrgame. Zůstali jsme ve stejných skupinách a dali jsme se do toho. Ze začátku bylo těžké pochopit a zapamatovat si všechny pravidla hry, ale na konci už jsme byli všichni skoro profesionálové. A o co vlastně šlo? Měli jsme za úkol v pěti kolech vybudovat stabilní těžební firmu s co největším výdělkem a vysokým ratingem. Každé kolo jsme si mohli požádat o dvě licence na těžení surovin. Když jsme správně odpověděli na všechny otázky ohledně dané suroviny, tak jsme dostali potvrzenou licenci. Těžba mohla začít a naše firmy mohli začít vydělávat. Otázky byli často složité a záludné. Proto jsme chodili k stanovištím, které byla okolo budovy. Na stanovištích byli informace o surovinách a my jsme se u nich dozvěděli vše co jsme potřebovali. Po každém kole se dělalo vyhodnocení, jak na tom naše firmy jsou. Na konci celé hry se vyhlásili vítězové a následovala debata, co se dalo udělat líp a co bychom změnili na naší taktice. Upřímně, když jsme jeli do Krásenska na tuto exkurzi, vůbec jsme nevěděli, co máme od Šutrgame očekávat a nepřišlo nám, že by to mělo být něco zábavného. Hra nás ovšem velice příjemně překvapila a domů jsme odjížděli v dobré náladě a se spoustou hezkých fotek z celého dne.
II.část
Dne 30.4.2018 se třídy G 3.A a lehce osekaná sestava G 5.A vydaly s paními učitelkami Servítovou a Leischnerovou na exkurzi do Moravského krasu. Sraz všech jmenovaných tříd byl v 7:15 na autobusovém nádraží, odkud nás duchaplný pan řidič odvezl do oblasti s nejširším spektrem krasových jevů v České republice. Nutno ještě dodat, že se zúčastněné třídy rozdělily na dvě části. Ta první (konkrétně třídy G 3.A a G 5.A) putovala s paní učitelkou Servítovou a dvěma milými průvodkyněmi Aničkou a Pavlou po trase Jedovnice-písečný lom Rudice-jeskyně neznámého jména v CHKO-místo odvozu. Druhá skupina se zase s paní učitelkou Leischnerovou věnovala o pár kilometrů dále svému vlastnímu geologickému programu.
V průběhu exkurze jsme se všichni dozvěděli mnoho zajímavých údajů, zjistili jsme, jak se krasová krajina měnila v historii a jaký měla význam pro člověka, dále jsme si připomněli význam podzemních vod, víme již také kolik se nachází v Moravském krasu jeskyní a že jedna velmi významná se nachází pod kanálem, a i paní učitelka Servítová již tuší, co jsou to rudické koule. Během exkurze jsme také v písečném lomu Rudice našli několik geod (pro neznalé, geoda je dutina v hornině, která je obvykle po vnitřním obvodu vyplněna krystaly minerálů) a tucet odvážných se vydal překonat sebe sama do setsakramentsky stísněné jeskyně neznámého jména. Mnozí si z této jeskyně odnesli zážitek na celý život, někteří zase tvrdili, že jsou již v životě natolik ostřílení, že je to nevyvedlo z míry. Našli se i tací, na které se nedostalo a neměli tak příležitost se do jeskyně podívat. I tak to však v životě chodí.
Každopádně i ti, kteří se do jeskyně nedostali, byť by o to stáli, museli nakonec konstatovat, že se exkurze vydařila. Domů jsme se vraceli plni zážitků a nasyceni informacemi o krásné krajině v nejmalebnější krasové oblasti v ČR.

Markéta Bursíková G4.A a Jan Ondruš G5.A

Foto zde: http://leischnerova.rajce.idnes.cz/GEOLOGIE_LIPKA_30.4.2018/

 


Sdílejte tento článek
© Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.