Previous Next

Z Brna ke hvězdám, 18.4. – 20.4.2018

100 vědců je název akce, kterou pravidelně pro vybrané studenty středních škol pořádá Ústav informatiky Akademie věd ČR.
Letos se jedno ze setkání uskutečnilo v Brně pod názvem „Z Brna ke hvězdám“ a trvalo tři dny, které byly plně nabité přednáškami. Dozvěděli jsme se mnoho nových poznatků od etiky řízení autonomních aut, přes výrobu super přesných laserů, hrozící nebezpečí meteoritů až po to, co mají společného špioni studené války s raketovým palivem.

Pro studenty středních škol přednášeli špičkoví vědci, kteří ovšem svoje odborné znalosti podali velmi srozumitelným způsobem. Přednáškou o své celoživotní chemické lásce boranech určitě zaujal Dr. Michal G.S. Londesborough B.Sc Hons Ph.D. z Ústavu anorganické chemie AV ČR, kterého jsme znali z naučných pořadů TV. O tom, že Češi jsou velmi vynalézaví, nás přesvědčil i prof. Ing. Josef Lazar, Dr. z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Přiblížil nám svět výroby super přesných laserů srozumitelnou a zajímavou formou i s ukázkami konkrétních přístrojů. Při návštěvě hvězdárny a planetária nám prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. vysvětlil, že vyfotit sluneční korónu není vůbec jednoduché a často jde o adrenalinovou záležitost. Výborní byli všichni přednášející, včetně Mgr. Romana Nerudy, CSc. z Ústavu informatiky AV ČR, MFF UK, který nás celou akcí s humorem jemu vlastním provázel.
Další podrobnosti, fotografie a termíny seminářů najdete na stránkách http://www.100vedcu.cz.
Celá akce, včetně ubytování byla zadarmo, jelikož probíhala pod záštitou Akademie věd ČR a Nadace ČEZ.

David Schmuttermeier, G7.A


Sdílejte tento článek
© Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.