Previous Next

Exkurze na jarní flóru a faunu

Jaro je tady v plné své kráse! Dny se prodlužují, sluneční paprsky nás hřejí do tváří, vůně květin a zpěv ptáků nás láká do lůna přírody. Abychom si užili krásný jarní den všemi smysly, vypravili jsme se 26. dubna společně s G1.B, PII.C, PII.B a učitelským dozorem na exkurzi do hanácké metropole. Sraz tříd byl kolem 7 hodiny ranní na autobusovém nádraží. Našim cílem byla mezinárodní zahradnická výstava a veletrh Flora Olomouc, která letos slaví 60 let od svého vzniku a potom návštěva zoologické zahrady. 

Jedná se o nejstarší a největší květinovou výstavu u nás. Prohlídka začala v pavilonu A, kde jsme se kochali pestrými barvami tulipánů a hyacintů. Hlavní expozice nesla opravdu příhodný název „Puget pro Floru“, neboť nádherné květinové vazby byly netradičně nainstalovány tak, aby si je každý návštěvník mohl prohlédnout zblízka. Pugety květů byly zavěšeny na provázcích, mohli jsme si je vzít do rukou, přivonět si a vyfotit se s nimi. Svými různobarevnými tóny se vyjímaly kytice umístěné v proutěných vázách. Vrchní patro pavilonu nás upoutalo svou výstavou kaktusů a ryze českými ručně vyráběnými dřevěnými květy. Neodmyslitelnou součástí byly i sbírkové skleníky, kde jsme mohli spatřit exotické rostliny impozantní velikosti, čínské ibišky, liány, kaktusy, sukulenty či bromélie a orchideje. Mnozí z nás si koupili na památku malý kvetoucí kaktus. Mě uchvátila tilandsie, která rostla bez hlíny přímo na kameni. Jejím domovem jsou pouštní oblasti, ale i deštné pralesy. Jedná se o epifyt. Její kořeny většinou slouží pro uchycení na stromech nebo na skalách a veškeré živiny sbírá ze vzdušné vlhkosti.

Ani ten, kdo si nestačil sbalit z domova svačinu, nepřišel zkrátka. Stánky s občerstvením lákaly k ochutnávkám masných výrobků, ale v nabídce bylo i ovoce se švýcarskou čokoládou. 
Při návštěvě ZOO nás přepadl déšť a kroupy, ale i přesto jsme si prohlídku užili. Spatřili jsme mnoho cizokrajných zvířat, například žirafy, opice, šelmy, netopýry, ale i medvědy a klokany. Uvnitř pavilonu šelem se nacházela mořská akvária s nejrůznějšími druhy ryb. Pozorovali jsme také žraloky a rejnoky. Z bezprostřední blízkosti jsme mohli sledovat netopýry, kteří nám létali přímo nad hlavami. 
Exkurze se vydařila, vraceli jsme se domů plni zážitků a nových informací o fauně i floře celého světa, které nám jistě rozšíří naše obzory nabyté v hodinách biologie.

Monika Hanzalová, P2.A 

Foto zde: http://leischnerova.rajce.idnes.cz/FLORA_ZOO_OLOMOUC_26.4.2018/


Sdílejte tento článek
© Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.