Elektronová mikroskopie a my

V úterý 20.3.2018 se 14 zájemců o přírodovědné a technické obory zúčastnilo v rámci Dnů elektronové mikroskopie exkurze do firmy Delong Instruments v Brně, ve které probíhá výroba, vývoj i výzkum elektronových mikroskopů. Česká republika tvoří až 30 % světové produkce.

V průběhu exkurze nás seznámili se zajímavými fakty o firmě, poté následovala přednáška profesora Vladimíra Kolaříka o začátcích a historii elektronové mikroskopie v Československu. Po krátkém dokumentu o zakladateli firmy profesoru Arminu Delongovi nám ukázali jejich nejmenší elektronový mikroskop na světě (zhruba o 90 % menší než klasické elektronové mikroskopy) s názvem LVEM 5. Na konci jsme také měli možnost nahlédnout do jedné z laboratoří.
Myslím, že to byla celkem vydařená výprava, na které jsme se dozvěděli spoustu nových informací, které někomu mohly pomoci při výběru dalšího studijního zaměření.

Text/foto Náth Vozábal, G7.A


Sdílejte tento článek
© 2019 Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.