Vánoce, pohoda a oxid uhličitý

Na Vánoce dáváme dárky všem, našim drahým příbuzným, drahým kamarádům i nejdražším domácím mazlíčkům. Proč tedy neudělat i něco pro naši drahou planetu? Teď už si určitě říkáte, že rozhodně nejste ten člověk, který by měl něco dělat pro planetu. Jsou ale problémy, které vyžadují snahu všech.
Nejspíše Vám neuniklo, že na Zemi máme skleníkové plyny. Tyto plyny jsou užitečné – udržují na Zemi teplo, takže díky nim nemrzneme. Od průmyslové revoluce ale lidé zvyšují jejich koncentraci, především spalováním černého uhlí, čímž na Zemi poněkud přitápějí. Možná nechtějí na Vánoce sníh, možná si neuvědomují důsledky svých činů. Důležité je, že průměrná teplota na Zemi roste. Mnoho lidí to pochopilo, čímž vzniklo podhoubí pro různá opatření, například Pařížskou dohodu.
To ale nestačí, pochopit závažnost tohoto problému musíme my všichni. Globální oteplování doprovázejí jevy, které znepříjemní život úplně všem lidem na Zemi. Velikým problémem je zvyšování hladiny oceánu. Všichni Benátčané by souhlasili. Bohužel, Benátky nejsou jediným postiženým místem. Při pobřeží žije velká část populace, která bude hledat nový domov.
Ke slovu se ale dostává postupně i změna klimatu, a to čím dál zřetelněji. Srážky budou na zem více dopadat ve formě deště a sněžení bude vzácnější. To sníží vsakování vod a podpoří odnos půd.
Toto jistě není příjemná prognóza do dalších let. My jsme ale lidé a spolu dokážeme velké věci – sestrojit raketu i upéct pizzu. Můžeme zmírnit i změnu klimatu. A pomůže cokoliv. Tam, kam můžeme, choďme pěšky, používejme hromadnou dopravu a neplýtvejme elektrickou energií. A především, nebuďme nevšímaví vůči globálním problémům.
Za tým svobodných rakeťáků přejeme veselé Vánoce!
_______________________________________________________________________
Článek vznikl za účelem osvěty veřejnosti v oblasti globálního oteplování a změny klimatu v rámci soutěže CO2 liga pořádané eko institutem Veronika. V případě dotazů můžete kontaktovat náš tým na emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Sdílejte tento článek
© Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.