Previous Next

Předvánoční atmosféra v srdci Vídně

Tradičním symbolem adventu je od 19. století adventní věnec, který má v různých oblastech jinou podobu. V katolických zemích je nejčastěji ozdoben čtyřmi svíčkami, z nichž tři jsou fialové a jedna růžová. Tuto neděli jsme již zapálili první fialovou svíčku, nazývanou svící proroků, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. O pár dní dříve jsme si však předvánoční atmosféru jeli vychutnat do centra hlavního města Rakouska, do nádherně ozdobené a nasvícené Vídně.
V úterý 28. 11. 2017 před sedmou hodinou ranní se naše třída P2.A společně s třídou P1.B sešla na autobusovém nádraží, vybavena nejen plnými batohy jídla, ale především dobrou náladou. Cestou nám však paní průvodkyně šetrně sdělila, že dnes mají v Přírodovědném muzeu, které jsme měli původně navštívit, zavřeno, neboť je úterý. Byl nám však poskytnut jiný program, a to návštěva Uměleckohistorického muzea, které stojí na náměstí Marie Terezie. Někteří z nás byli touto zprávou nemile překvapeni. Co se však dalo dělat? Místo biologie si tentokrát obohatíme své znalosti z dějepisu, literatury a výtvarné výchovy. Paní průvodkyně nám rozdala vědomostní kvíz, jenž pro nás jako zpestření připravila.
Cesta nám rychle uběhla a autobus nás vyložil u muzea. Prošli jsme kolem palácového komplexu Hofburg, který byl nejdříve rezidencí králů a císařů Svaté říše římské, poté císaře rakouského a od roku 1945 sídlem prezidenta Rakouské republiky. Bývá také nazýván zimní rezidencí. Na chvíli jsme se zastavili u hotelu Sacher, kde nabízí skutečně pravý „Sachertorte“, který vymyslel mladý cukrářský učeň Franz Sacher v roce 1832. Navštívili jsme i Uměleckohistorické muzeum, jež založil František Josef I. Obrazovou galerii zde postupně vytvářeli příslušníci habsburského rodu, mezi skvosty patří obrazy od Caravaggia, Dürera, Santiho, Rubense a Velázqueze. Svými poklady záhadných kultur dávno minulých časů nás uchvátila antická a egyptsko-orientální sbírka.
Výlet jsme zakončili, jak jinak, než návštěvou kouzelných vánočních trhů na náměstí Rathausplatz, kde jsme se zahřáli horkým dětským punčem a rozsvítili si tak vánoční náladu na další dny.
Monika Hanzalová, P2.A
Foto: Ryšánková a Krůla z PI.B + více zde: http://leischnerova.rajce.idnes.cz/


Sdílejte tento článek
© 2019 Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.