Američtí diplomaté navštívili naši školu

V úterý 19.6. 2018 jsme měli možnost se zúčastnit zajímavého semináře. Jednalo se o přednášku zaměřenou na Spojené Státy Americké a studium a práci v zahraničí, která proběhla v aule naší školy.
Sympatická trojice diplomatů z USA se k nám vypravila v rámci oslavy stoletého výročí americké ambasády v České republice. Měli jsme to štěstí a stali se jednou ze sta škol, které diplomaté letos navštíví.

Letošní oslavy stoletého výročí vzniku samostatné Československé republiky jsou spjaty s oslavami stoletého vztahu mezi USA a Českou republikou – v květnu 1918 byla podepsána T.G.Masarykem a prezidentem Wilsonem Pittsburská dohoda o oboustranných vztazích obou států. A právě americká ústava byla použita vedením nově vzniklého Československa jako první vzor nové československé ústavy.
Dozvěděli jsme se cenné informace o státním zřízení USA, politickém systému a v neposlední řadě také o práci a zkušenostech zástupců Spojených Států v cizích zemích, které v minulosti navštívili. Velmi nás zaujaly i poznatky o jednotlivých státech, ve kterých ambasadoři vyrůstali či studovali – konkrétně šlo o Floridu, Virginii, New York. Dozvěděli jsme se tak, co obnáší práce diplomata v cizí zemi. Povyprávěli nám také nostalgicky o různorodosti Spojených států a ukázali s výkladem nádherné fotky z míst, odkud sami pochází. Už víme tedy, jak uniknout aligátorovi na Floridě anebo jak se pobavit se stádem krav v Nebrasce.
Nakonec byl prostor i pro otevřenou diskuzi, ve které došlo na zajímavé dotazy z řad žáků i pedagogů. Velvyslanci k nám všem byli velmi milí a zodpověděli nám všechny naše zvídavé otázky.
Možná že někoho z nás, kteří jsme se toho setkání zúčastnili, právě tato zkušenost inspiruje ke studiu nebo posléze k možnosti práce v zahraničí…

 

Mgr. Matulová Monika, Klára Heimlichová, G7.A


Sdílejte tento článek
© Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo, příspěvková organizace, všechna práva vyhrazena.